Czy u mnie występuje CCSVI ?

blog

Czy u mnie występuje CCSVI ?

Wielu pacjentów dotkniętych stwardnieniem rozsianym lub innymi chorobami neurodegeneracyjnymi zastanawia się czy i u nich występuje niewydolność układu żylnego (CCSVI). Z naszego doświadczenia wynika, że nie zawsze tak jest. Część osób, które się do nas zgłaszają ma ewidentne objawy CCSVI. Są również tacy pacjenci, u których odpływ krwi z mózgu i rdzenia kręgowego jest bez zarzutu.

W pierwszym przypadku zalecamy terapię udrażniania żył, którą przeprowadzamy na miejscu w naszej klinice. W drugim kierujemy na dalsze badania. Okazuje się bowiem, że gdy układ żylny pracuje bez zastrzeżeń to często pacjent cierpi nie na tę jednostkę chorobową, którą wcześniej u niego zdiagnozowano.

Znakomitym przykładem może tu być neuroborelioza, która nie ma nic wspólnego z układem żylnym ale daje podobne objawy jak CCSVI. U ponad 10% pacjentów, u których układ żylny w obrazie rezonansu magnetycznego był prawidłowy stwierdzono neuroboreliozę. Część z nich leczyła się na stwardnienie rozsiane od lat, pomimo że chorowali na zupełnie inną chorobę.

By rozwiać wszelkie wątpliwości oprócz uczestnictwa w programie badawczym udrażniania żył oferujemy również usługę wykonania 3 – teslowego rezonansu magnetycznego (MRI) z pełnym obrazowaniem naczyń krwionośnych w 3D. Każde badanie jest opisane przez doświadczonego radiologa. Na podstawie uzyskanych wyników można prawie ze 100% pewnością stwierdzić czy układ żylny działa prawidłowo czy też nie, a pacjent ma pewność czy cierpi na CCSVI czy powinien poddać się dalszym badaniom.

Rezonans jest całkowicie nieinwazyjny, trwa ok godziny i daje bardzo dokładny obraz układu żylnego, którego próbkę możecie zobaczyć na dołączonym screenie (screen będzie podlinkowany do strony kliniki). Czas oczekiwania zazwyczaj nie przekracza 10-12 dni.