Procedura zabiegowa została opracowana przez naszych specjalistów z dziedziny neurochirurgi, angioplastyki naczyniowej oraz radiologi interwencyjnej. W jej skład wchodzi precyzyjne obrazowanie nieprawidłowości w przepływie krwi, pomiary gradientów ciśnień w układzie żylnym oraz usunięcie deformacji żylnych, dzięki czemu zostaje przywrócona prawidłowa cyrkulacja krwi.
Zaburzenia parametrów hemodynamicznych i biochemii tkanek mózgu u chorych ze stwardnieniem rozsianym współistniejącym z przewlekłą mózgowo-rdzeniową niewydolnością żylną. (CCSVI vs.SM).
Pierwsza część procedury to flebografia lub/i arteriografia z użyciem kontrastu wraz z rekonstrukcjami 3D polega na miejscowym nakłuciu żyły w pachwinie, a następnie podaniu środka kontrastowego, dzięki czemu możliwe jest obrazowanie układu żylnego. W niektórych przypadkach konieczne może być podanie kontrastu poprzez tętnicę.
W kolejnym etapie wykonuje się obrazowanie wnętrza żył w czasie rzeczywistym. Przeprowadza się je przy pomocy ultrasonografu wewnątrznaczyniowego. IVUS jest niezwykle precyzyjnym narzędziem umożliwiającym prawidłowe obrazowanie wnętrza naczyń krwionośnych. W praktyce IVUS pozwala zbadać rzeczywistą budowę ściany naczynia, jak i uzyskać obraz przekroju żyły, dzięki czemu możemy precyzyjnie dobrać rodzaj balonu niezbędnego do poszerzenia naczynia podczas zabiegu angioplastyki.
Istotnym elementem badania przy pomocy IVUS’a jest pomiar gradientów ciśnień w układzie żylnym. Gradienty ciśnień wpływają na tempo i kierunki przepływu kwi, a nagłe różnice ciśnień wskazują jednoznacznie na patologie niewidoczne przy użyciu standardowej kamery.
Druga część zabiegu ma na celu usunięcie zdiagnozowanych wcześniej deformacji w układzie żylnym. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu najwyższej klasy angiografu marki Phillipsa, dzięki czemu uzyskujemy obraz w bardzo dobrej rozdzielczości. Co ważne, dzięki synchronizacji obrazów MRI (rezonans) z angiografem (Virtual Road Map) operator porusza się po wcześniej nakreślonych naczyniach, w efekcie czego czas ekspozycji na promieniowanie i ilość podanego kontrastu zostały zminimalizowane.
Poprzez wcześniej nakłute miejsce wprowadzamy jest elastyczny cewnik. Następnie wraz z balonem przesuwany jest on w miejsca deformacji określone na wcześniejszym na etapie. Balon pompowany jest do odpowiedniego ciśnienia, dzięki czemu poszerzamy naczynia do pożądanych rozmiarów przywracając jednocześnie prawidłową cyrkulację krwi.
Po zabiegu cewnik wraz z balonem są usuwane, a miejsce nakłucia zabezpieczane.
Po zabiegu cewnik wraz z balonem są usuwane, a miejsce nakłucia zabezpieczane. Pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną, a po kolejnych 2-3 godzinach do swojego pokoju. Przez 6 godzin od zakończenia zabiegu pacjent musi przebywać w pozycji leżącej.
Procedura zabiegowa trwa od 3 do 6 godzin, w zależności od stopnia skomplikowania.